پروفسور ریچارد روملت (Prof. Rumelt) یکی از تاثیرگذارترین متفکران جهان در حوزه استراتژی و مدیریت است.مجله اکونومیست او را در فهرست بیست و پنج فرد در قید حیاتی که بیشترین تاثیر را بر روی مفاهی

م مدیریت و گروه کسب و کار داشته اند، قرار داده است.مجله مک کینزی، او را با عنوان (استراتژیست استراتزی) و (غول رشته استراتزی)مورد خطاب قرار میدهد. او در سراسر دوره کاری خود، تازه ترین مفتهیم استراتژی را بیان کرده و مطالعه اقتصادی روشمندی را در استراتزی بنیان نهاده است.

روملت این ایده را بیان میکند که شرکت هایی که روی مهارت اساسی شان تمرکز میکنند، بهترین عملکرد را دارند و استدلال میکند که بهترین عملکرد، از قرار داشتن در صنعت درست ناشی نمیشود، بلکه ناشی از تعالی منحصر به فرد شرکت استو او یکی از بنیانگذاران دیدگاه منبع محور به استراتژی است.

مشاوران گروه تحصصی رویای زیبا، با توجه به تجربه حرفه ای و کاری خود و همچنین، استنباط از آموزه های استراتژیک پروفسور روملت، نواع استراتزیست ها را به 4 دسته تقسیم میکنند:

  1. مزدوران حراف: مشاورانی هستند که فن بیان خوبی دارند و بر اساس علایق و اشتیاق مدیران ارشد شرکت ها، و البته بدون توجه به واقعیات سازمانی و محیطی، اقدام به برنامه ریزی و سراییدن واژه هایی مینمایند که خوشایند مدیران ارشد است ولی حتی کوچکترین مشکلی را هم نمیتوانند حل کنند. البته گزارش های این افراد از لحاظ بصری نیز بسیار زیبا و جذاب است و این، سبب خشنودی همه سطوح مدیریتی می‌گردد. در این موقعیت، هنگامی که اجرای استراتزی ها نتایج پیش بینی شده را در بر نداشته باشد، مدیران، خود و مجموعه خود را سرزنش میکنند که نتوانسته اند آن برنامه افسونگر را به درستی اجرایی نمایند.
  2. دیرینه پرستان اورتودکس: مشاورانی هستند که اعتقاد کامل به مباحث تئوریک و آکادمیک مطرح شده در محافل علمی دارند و یا حداقل خود را اینگونه نشان میدهند. این افراد، دایما در حال نام بردن از مدل های گوناگون و نظریه های متفاوت هستند و به جای اینکه سعی نمایند تا با توجه به اقتضائات سازمان و صنعت و محیط، از نظریات و مدل ها استفاده کنند، کاملا به صورت مکانیکی  با چشمانی بسته، اقدام به پیاده سازی آنها می نمایند. در نتیجه، علاوه بر اینکه در اجرای استراتژی های دچار مشکل میشوند، به نتایج مطلوب نیز دست پیدا نخواهند نمود.
  3. پزشک های سازمانی: مشاورانی هستند که سازمان و  قابلیت های آن، و همچنین اقتضائات محیطی را تحلیل و بررسی نموده، با مشکلات، اهداف و فرهنگ سازمان آشنا شده و در نهایت، بر اساس ابزارها، نظریه ها و مدل های موجود، اقدام به تجویز استراتژی مناسب می‌نمایند. خروجی نهایی راهبردهای این مشاوران از کیفیت بالایی برخوردار است، اما فقط تا زمانی که مشکلات، اهداف و فرهنگ سازمان و تنش های محیطی، در قالب ابزارهای و نظریات و مدل های موجود، پیش بینی شده باشند، در غیر این صورت، سازمان را به عنوان فردی که دارای یک بیماری لاعلاج است مینگرند.
  4. نظریه پردازان سبک زندگی سازمانی: مشاورانی هستند که با برگزاری جلسات مختلف با مدیران ارشد و میانی، و همچنین بررسی سازمان از ابعاد مختلف، به یک شناخت بالا از اهداف، مشکلات و محدودیت ها و همچنین قابلیت های سازمانی   آن دست پیدا می‌نمایند. سپس، محیط و رقبا را متناسب با پیشفرض های مناسب، در مرکز تحلیل و بررسی قرار میدهند. در مرحله نهایی، با کمک از ابزارهای استراتژیک موجود، و همچنین استفاده از خلاقیت و خبرگی خود، اقدام به تجویز استراتزی های ترکیبی و منحصر به فرد برای یک سازمان می‌نمایند. بر حسب تجربه، این مشاوران دارای عملکرد و اثربخشی بسیار بالاتری در تجویز راهبردها و نتایج آنها می باشند.

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا، آرمان گرایی بیش از حد و اعتقاد بیش از حد به ابزارها و مدل های آکادمیک موجود، هرچند که از نظر ظاهری میتواند زیبا و اثربخش به نظر برسد، ولی در نهایت، سازمان را از رسیدن به اهدافش باز می‌دارد.

گروه مشاوره استراتژیک رویای زیبا، با پیاده سازی (نظریه پردازی سبک زندگی سازمانی)، تا کنون به بیش از 10 کسب و کار کوچک و متوسط، خدمات مشاوره ای ارائه نموده و بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته از مدیران ارشد، نسبت به نتایج برنامه ریزی ها، مفتخر به کسب رضایت 83 درصدی گردیده است.

      برای انجام مذاکره، تحلیل سازمانی و سپردن پروژه مشاوره استراتژیک شرکت خود، به خانواده رویای زیبا، با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

 

        0912-2116413

        حمیدرضا تفقدی

سفارش پروژه

از طریق فرم زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید و فایل های خودتان را برای بررسی کارشناسان ما ارسال نمایید. تمامی فایل ها بررسی و از طریق پیامک به شما اطلاع داده میشود.
حداکثر 10 فایل
فایل های مجاز jpg, jpeg, docx, doc, sav, rar, zip, png, pdf, exel, txt
 

0912-2116413

 

               support@royayeziba.com                 

info@royayeziba.com  

hr.tafaghodi@yahoo.com

 راهنما   | درباره ما  تماس با ما

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ است