تاریخ انتشار 1396-07-27
ایجادشده توسط

توضیحات

story2

 

 

چرا داستان­ سراییرهبری مهم است

 

استیو دینینگ

 

مدتی قبل، همکاری از من پرسید چرا داستان­ سرایی رهبری مهم است.من فهرست زیر را پیشنهاد کردم:

 • داستان­ سرایی یک روش رهبری کلیدی است زیرا سریع، قدرتمند، آزاد، طبیعی، طراوت­بخش، انرژی دهنده، همکارانه، متقاعد کننده، جامع، سرگرم کننده، متحرک، به یاد ماندنی و معتبر است.داستان­ها به ما در درک سازمان­ها کمک می­کنند.
 • داستان ­سرایی بیش از یک مجموعه ابزار ضروری برای انجام کارها است: روشی است برای رهبران - هر کجا که نشسته باشند - که تغییراتی را که به دنبال آن هستند، مجسم سازند.به جای صرفا حمایت و عدم حمایت از بحث­های گزاره­ای که منجر به بحث­های بیشتر می­شود، رهبران از طریق گفتن داستان­هایی که با آن­ها زندگی می­کنند، باعث ایجاد اعتماد و اعتبار می­شوند. اگر عمیقا به این داستان­ها اعتقاد داشته باشند، این داستان­ها طنین­انداز خوهد شد، و باعث ایجاد خلاقیت، تعامل و تحول می­شوند.
 • داستان­ سرایی اغلب بهترین راه برقراری ارتباط رهبران با افرادی است که رهبری می­کنند.چرا؟ این روش ذاتا سازگاری خوبی با مدیریت جدی­ترین چالش­های امروز دارد - تغییر جرقه­ای، اطلاع­رسانی در مورد آنچه که هستید، ارتقاء نام تجاری، انتقال ارزش­ها، ایجاد تیم­های با کارایی بالا، به اشتراک گذاری دانش، کنترل شایعات[1]، رهبری مردم به سوی آینده.
 • داستان­ سرایی اعداد خشک و انتزاعی را به تصاویر قانع کننده از اهداف رهبر ترجمه می­کند.اگرچه موارد کسب و کار خوب از طریق استفاده از اعداد توسعه می­یابند، اما معمولا براساس یک داستان تایید می­شوند یعنی،  یک روایت که مجموعه­ای از وقایع را در یک نوع توالی علیتی به یکدیگر پیوند می­زند.
 • داستا ن­سرایی یک ابزار حیاتی برای مدیریت و رهبری است، زیرا اغلب، هیچ چیز دیگری جوابگو نیست. نمودارها شنوندگان را سردرگم می­کنند. سخن­های منثور ناخوانده باقی می­مانند. گفتگو بسیار دشوار و کند است.به کرات، هنگامی که وظیفه­ داریم گروهی از مدیران یا کارکنان خط مقدم در یک سازمان بزرگ را متقاعد سازیم که برای یک تغییر بزرگ مشتاق شوند، داستان­سرایی تنها چیزی است که جواب خواهد داد.
 • داستان­ سرایی می­تواند موجب شود که مردم به شیوه­ای ناآشنا و اغلب ناخواسته عمل کنند.آبشارهای بسیار کسل کننده از اعداد یا اسلایدهای پاورپوینت گیج کننده به این هدف منجر نمی­شود. حتی استدلال­های منطقی برای ایجاد تغییرات مورد نیاز نیز معمولا به این هدف دست نخواهد یافت.اما داستان­سرایی مؤثر اغلب این توانایی را دارد.
 • داستان­ سرایی در بیشتر موقعیت­های رهبری بهتر از رویکرد "فقط به آن­ها بگو" عمل می­کند. هوس­های مدیریتی ممکن است بیایند و بروند، اما داستان­سرایی پدیده­ای است که برای همه­ی ملل، جوامع و فرهنگ­ها مهم است، و از زمان بسیار قدیم بوده است.
 • داستان­ سرایی، ابزار خلاقیت مداوم است؛ قدرتی که بی­وقفه ما را به سوی آینده، به سوی ناشناخته­ها، ساختن دنیاها و ساختارهای جدید هدایت می­کند.
 • داستان­ سرایی بخشی از تلاش خلاقانه برای تولید آینده­ای جدید است، بر خالف روش­های مدیریت مرسوم که به دنبال قطعیت­های مجازی هستند که در امنیت واهی دیروز لنگر انداخته­اند.
 • داستان­سرایی می­تواند از طریق قدرت پیش­بینی نشده­ی تخیل حتی به تحول سازمان­های کلان کمک کند. توانایی تغییر واقعیت­های ملموس و سخت را، از طریق نهستی­های تخیلی و صرفا افکار مه­آلوددارد.
 • داستان­سرایی قهرمان آزادی، تعامل و رشد اورگانیک است. فراتر از محدوده منطق ساده و خطی عمل می­کند.همان اندازه که به شناخته­ها علاقه­مند است، به ناشناخته­ها نیز علاقه نشان می­دهد.
 • داستان ­سرایی یک ابزار کلیدی برای رهبری است، چرا که به ما کمک می­کند به سازمان­ها به چشم موجودات زنده­ای نگاه کنیم که برای رشد نیاز به مراقبت، پرورش و تشویق        دارند. داستان ­سرایی به وسیله­ی الهامات پیشرفت می­کند نه دیوانسالاری، مروج تغییر است نه سکون.
 •    داستان ­سرایی، از طریق تولید  انرژی مورد نیاز برای تغییر باعث رهایش نوآوری می­شود.
 • داستان ­سرایی به ما کمک می­کند جهانی را که به سرعت در حال جهش است درک کنیم، در مقایسه با مدیریت مرسوم، که بیشتر برای فعالیت­هایی مناسب است که پایدار، خطی و    قابل پیش بینی هستند.
 • داستان­­ سرایی به نسل بعدی تغییر علاقه­ مند است، نه فقط یک برداشت از حال حاضر. داستان­ سرایی با پدیده ­های نوظهور، پیچیده و جدید و تغییر فازهایی سر و کار دارد که طبق تعریف از چارچوب قابل پیش­بینی مفاهیم دیروز فراتر می­روند.
 • داستا ن­سرایی به ما کمک می­کند تا با آینده ­ای کنار بیاییم که به شکل پیش بینی نشده ­ای در حال تغییر است. تکنیک ­های مدیریت مرسوم از این واقعیت غافل هستند که ما نمی­توانیم فردا را اندازه گیری کنیم، زمانی که ندانیم چه چیزی در آن دخیل است.
 • داستان ­سرایی، ابزار طبیعی تغییر است، زیرا متکی بر مشارکت فعال و پویای افراد است. داستان­سرایی در تجربه افرادی سکونت دارد که کار می­کنند، فکر می­کنند، صحبت می­کنند، بحث می­کنند، گپ می­زنند، شوخی می­کنند، شکایت می­کنند، رویا پردازی می­کنند، رنج می­کشند و با یکدیگر سر و کله می­زنند، و در مجموع سازمان را تشکیل می­دهند.در مقابل، مدیریت مرسوم بر عناصر بی­جان تمرکز دارد - بیانیه ­های مأموریت، استراتژی­های رسمی، برنامه­ها، رویه­ها، فرآیندها، سیستم­ها، بودجه­ها، دارایی­ها مصنوعات مرده­ی سازمان.
 • داستان­ سرایی ابزاری است که دسترسی ویژه به بخش­ های زنده ­ی یک سازمان را فراهم می­سازد و از این رو می­توان از آن برای تصمیم گیری در مورد ایجاد مصنوعات سازمانی و ایجاد پشتیبانی برای آن­ها استفاده کرد.
 • ·داستان­ سرایی ابزاری برای سازندگان تغییر است، که هدف آن­ها ادامه دادن تحول و ایجاد یک فردای پربار است. در نظرکسانی که هدفشان صرفا کنترل است داستان­ سرایی ابزار بسیار مفید یا مهمی نیست. برای آن­ها، مهمترین مسأله سازش با توجهات فکرییک دیروز خوب است.
 •    داستان­ سرایی ورای یک ابزار است. فراتر از یک دستگاه است - تقریبا یک الزام برای زنده بودن است. تا آنجا که چیزی برای ارائه دارد، عمق و گستردگی تازه­ای را در ادراک به وجود می­آورد. ما را قادر می­سازد بر جهان یکنواختی غلبه کنیم که در آن همه چیز منطقی و معقول است، و آن قلمرویی را فتح کنیم که در آن معنای عمیق­تر کشف می­شود.
 • هنگامی که داستانی را می­شنویم که عمیقا ما را لمس می­کند، زندگی ما آکنده از معنا است.به عنوان شنونده، آنچه را که مهم است به خود انتقال داده­ایم. پس از برقراری این ارتباط، پس از اینکه یک حس تعجب بر ما سایه افکند، طولی نمی­کشد، و ما به ناچار به آرامش زندگی روزمره خود بازمی­گردیم، اما با این تفاوت که تغییر اساسی در فهم ما ممکن است ایجاد شده باشد.
 • داستان چیزی است که از بیرون می­آید.اما معنای چیزی است که از درون بروز می­کند.وقتی که یک داستان با معنای عمیق به قلب ما می­رسد، ما را در بر می­گیرد.پس از آن، می­توانیم آن را رها کنیم، با این حال با ما باقی می­ماند.ما از این تجربه خسته نمی­شویم.
 • پس از اینکه یک داستان را می­شونیم، تشنه­ ی داستانی دیگر می­شویم. بیشتر می­خواهیم، در مواردی همچنین می­تواند جادوی اتصال بین خود و جهان را انتقال دهد.
 • از طریق داستان­ سرایی، می­توانیم فشار کنترل را رها کنیم، و ترسی که با آن می­رود، یاد بگیریم که جهان توانایی این را دارد که خود را سازماندهی کند، درک کنیم که مدیریت شامل تسهیل این توانایی است و همچنین حقایق نوظهور را ایجاد، خلق، تقویت، متحد و تولید کنیم و پیچیدگی، ابهام و آشفتگی زندگی را بزرگ داریم.

جزئیات آگهی

شناسه آگهی: 10
نمایش داده شده: 1917
انقضا: 1411-06-20

نظرات

دیدگاه‌ها  

+1 #2 مدیر ارشد 1396-08-01 10:14
به نقل از کاربر:
زمان انجام پروژه به چه صورت است؟

در کوتاه ترین زمان ممکن
نقل قول کردن
0 #1 کاربر 1396-08-01 10:12
زمان انجام پروژه به چه صورت است؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سفارش پروژه

از طریق فرم زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید و فایل های خودتان را برای بررسی کارشناسان ما ارسال نمایید. تمامی فایل ها بررسی و از طریق پیامک به شما اطلاع داده میشود.
حداکثر 10 فایل
فایل های مجاز jpg, jpeg, docx, doc, sav, rar, zip, png, pdf, exel, txt
 

0912-2116413

 

               support@royayeziba.com                 

info@royayeziba.com  

hr.tafaghodi@yahoo.com

 راهنما   | درباره ما  تماس با ما

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ است