تاریخ انتشار 1396-07-28
ایجادشده توسط

توضیحات

qualy2

 

مصاحبه ­های پژوهشی کیفی: تمایزهای روش شناختی و معرفت شناختی

ویژگی­ های روش شناختی مصاحبه ­های پژوهشی کیفی مانند مدت زمان، سبک پرسش و تعداد شرکت کنندگان (گروهی یا فردی) متفاوت است. مصاحبه ­های کیفی اگرچه اغلب به صورت چهره به چهره انجام می­شوند، اما می­توان به صورت تلفنی یا از طریق اینترنت نیز آن­ها را انجام داد. تفاوت­های مهمی در فرضیه ­های فلسفی زیربنای رویکرد به روش ­شناسی مصاحبه وجود دارد.سنت­ های نظری که روش­های کیفی در روانشناسی از آن­ها توسعه یافته­ اند، ادعاهای متنوعی درباره ماهیت مطالب جمع­ آوری شده از طریق مصاحبه ­ها و استفاده­ هایی که به طور قانونی از آن­ها می­توان کرد، دارند.مادیل و همکاران (2000)پیشنهاد می­دهند که روش­های کیفی را می ­توان بر اساس بعدی که بیانگر موقعیت­های معرفت شناختی آن­ها است طبقه بندی نمود. در یک انتها رویکردهای "واقع گرایانه" قرار دارند، که فرض می­کنند داستانی که شرکت­ کننده ­ها در مصاحبه ­ها تولید می­کنند رابطه مستقیمی با تجربیات "واقعی" آن­ها در جهان خارج از وضعیت مصاحبه دارد.در انتهای دیگر رویکردهای "ساختارگرای رادیکال" قرار دارند.در نظر این افراد داستان متنی است که در شرایط خاص مصاحبه تولید شده است، که باید از لحاظ استراتژی­ های گفتاری و منابع مورد استفاده مصاحبه شونده مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.هیچ تلاشی برای نظر دادن در مورد تجربه ­ی شخصی شرکت کننده صورت نمی­گیرد.

این بُعد یک راه بسیار مفید برای درک تفاوت ­های بین رویکردهای کیفی است، هرچند همانطور که ویلیگ (2001) اشاره می­کند، چنین سیستم­ های طبقه بندی ناگزیر تا حدودی شامل ساده­ سازی موقعیت­ها و تمایز بین آن­ها است. همچنیندر طبقه بندی انواع مصاحبه­ های پژوهشی کیفی برای یک فصل کوتاه مانند فصل فعلی، ساده سازی اجتناب ناپذیر است.به این ترتیب بخش بعد تنها می­تواند یک طرح کلی از برخی از انواع اصلی ارائه دهد و به بررسی ویژگی­های روش شناختی و فرضیات معرفت شناختی کلیدی آن­ها بپردازد.

 

مصاحبه­ های واقع­ گرایانه

از دیدگاه معرفت شناختی واق ع­گرایانه، با داستان مصاحبه شونده ­ها به عنوان معیاری از بینش نسبت به زندگی روحی و سازمانی مصاحبه ­شونده خارج از وضعیت مصاحبه برخورد می­شود.این امر دغدغه­ ی دقیق بودن داستان­ ها را ضروری می­کند؛ محققان می­توانند یافته ­های مصاحبه را با نتایج به دست آمده از طریق روش­های دیگر، مانند تجزیه و تحلیل مستندات یا داده­ های نظرسنجی مقایسه کنند - فرآیندی به نام مثلث­بندی. مصاحبه­ های واقعگرایانه ممکن است نسبت به برخی مصاحبه­ های کیفی دیگر، ساختاریافته ­تر باشند، زیرا لازم است که اطمینان حاصل شود داستان­های مختلف شرکت کنندگان و انواع مختلف داده­ ها را می­توان به طور سیستماتیک مقایسه نمود.

 

مصاحبه­ های پدیدارشناسانه

پدیده­ شناسی یک سنت فلسفی عمده است که تأثیر قابل توجهی بر علوم اجتماعی و به ویژه بر توسعه روش­های پژوهش کیفی داشته است.همچنین یک زمینه بسیار متنوع است که حاوی رشته­ های مجزا می­باشد که به شکل­های مهمی با یکدیگر متفاوت هستند (موران، 2000)، که بسط دادن پیرامون روش­های تحقیق پدیده شناسی را دشوار می­سازد. رشته­ های مهم در روانشناسی شامل رویکرد هرمنوتیک-پدیدار­شناختی توسعه یافته در دانشگاه Duquesne توسط جیورجیو همکاران(جیورجی، 1985)، مدل متعارف پديدارشناختی موستاکاس (1994)، و تحلیل پدیدارشناختی تفسیری اسمیت که معمولا "IPA" نامیده می­شود (اسمیت، 1996) می­باشد.

یکی از ویژگی­ های کلیدی روش­های پدیدارشناسانه، تأکیدی است که بر اهمیت این موضوع دارد که پژوهشگر باید آگاهانه پیش فرض ­های خود را در مورد پدیده مورد بررسی کنار بگذارد - فرایندی که گاهی اوقات "براکتینگ" نامیده می­شود.این، البته، بدان معنی است که محقق باید پیش فرض ­هایی که دارد را در ذهن نگه دارد، و گوش به زنگ باشد که این پیش­فرض ­ها چگونه هر مرحله از فرآیند تحقیق را تحت تاثیر قرار می­دهند. مصاحبه­ های پدیدارشناسانه اغلب بسیار طولانی هستند و معمولا فعالیت­ های جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده به طور قابل ملاحظه ­ای همپوشانی دارند تجزیه و تحلیل یک مصاحبه خبر از نحوه­ ی انجام مصاحبه ­ی بعدی می­دهد، همزمان که محقق می­خواهد درک خود از پدیده را افزایش دهد. از دیدگاه معرفت­ شناسی، رویکردهای پدیدارشناختی ممکن است در میانه­ ی بُعد پیشنهادی مادیل و همکاران (2000) قرار گیرد. چنین رویکردهایی بر این اساس هستند که متن تولید شده در وضعیت مصاحبه در آن چارچوب شکل گرفته است، اما موضع نسبی رادیکال­گراها را نمی­پذیرد مبنی بر اینکه هیچ ارتباطی با تجربه وسیع­تر مصاحبه شونده ندارد.

 

مصاحبه ­های ساختاری اجتماعی

همانند پدیدارشناسی، ساختارگرایی اجتماعی جنبشی وسیع در روانشناسی (و رشته های دیگر) است که شامل چندین رشته نظری و روش شناختی است (بور، 1995). زمینه­ ی مشترک تمرکز بر ماهیت سازنده زبان است؛ استدلال می­شود که زبان فقط دنیای اجتماعی خارجی و وضعیت ذهنی داخلی افراد را توصیف نمی­کند، بلکه از طریق افشا در تعامل آن­ها را به طور فعال می­سازد. به عنوان مثال، زمانی که کسی می­گوید "غمگین" است، این به عنوان یک توصیف از احساس درونی شخص در نظر گرفته نمی­شود، بلکه به مثابه یک رفتار استدلالی در یک تعامل است، که هدف آن دستیابی به یک منظور است جلب همدردی، کتمان مسئولیت و غیره.

مصاحبه ­های ساختاری اجتماعی، ویژگی­های مشترکی با انواع دیگر دارند، از جمله ساختار غیرثابت، استفاده از پروب­هایی برای پیگیری نقاط مورد علاقه و ضرورت به بازتابی بودن از جانب پژوهشگر. با این حال موقعیت معرفت شناختی ساختارگرایی اجتماعی منجر به مشخصه­ های خاص مصاحبه در این سنت می­شود. در نظر ساختارگرایان اجتماعی متن مصاحبه نه به عنوان وسیله ­ای برای به دست آوردن بینش از تجربه "واقعی" مصاحبه شونده، بلکه به عنوان یک تعامل ایجاد شده در چارچوب خاص مصاحبه است.آن­ها همچنین این ادعا را که هر متن دارای تعداد نامحدود تفسیر ممکن است و هیچ تفسیری را نمی­توان به تفسیر دیگر ترجیح داد را به عنوان یک قاعده کلی تلقی می­کنند. وود و کورگر (2000) استدلال می­کنند که این فرض­ها بیانگر ضرورت یک سبک مصاحبه ­ی فعال هستند، که در آن مصاحبه شونده به دنبال این است که متنوع­ ترین چارچوب ممکن را ارائه دهد، و مصاحبه شونده در این چارچوب­ها می­تواند طیف شیوه­ های استدلالی در اختیار خود را عرضه کند.

 

 

یک مثال از زندگی واقعی: ارزیابی پروتکل خارج از وقت اداری Calderdale and Kirklees برای مراقبت تسکینی

این پروژه مربوط به نوآوری در خدمات ارائه شده برای افراد مبتلا به یک بیماری درمان ناپذیر است که در خانه مورد مراقبت قرار می­گیرند. یک مشکل مشخص در حمایت از بیماران در حال مرگ در جامعه، مراقبت در خارج از ساعات کاری معمول پزشکان و پرستاران است (توماس، 2000).اگر یک بحران در طول شب و یا آخر هفته اتفاق بیافتد، معمولا کارکنانی که اغلب در ساعات غیراداری کار می­کنند، از این روش­ها مطلع نیستند و در مورد وضعیت بیمار اطلاعاتی ندارند.پروتکل Calderdale and Kirklees Out of Hour به ارائه ­ی مشاوره پرداخت­ و مجموعه­ ای از مکانیسم­ها را برای حل مشکلات در این حوزه ­ی مراقبت ایجاد نمود. پروژه ­ی ما تجربیات پراتیسین­های این طرح را با استفاده از مصاحبه ­های نیمه ساخت یافته مورد بررسی قرار داد. به لحاظ شناختی، ما فرض­های واقع گرایانه را تا حدی انجام دادیم که چنین برداشت شد که توضیحات ارائه شده توسط شرکت کنندگان بینشی در مورد تجربیات واقعی آن­ها از مشارکت در این طرح در اختیار قرار می­دهد. داده ­ها از 15 پزشک عمومی، با استفاده از مصاحبه تلفنی و از پرستاران منطقه ­ای از طریق چهار گروه متمرکز ناحیه­ ای از 5 گروه (جمعا 20 نفر در همه گروه­ها) جمع آوری شد.مصاحبه­ها ضبط و رونوشت شدند و با استفاده از یک نوع رویکرد الگویی تجزیه و تحلیل شدند (برای دیدن جزئیات کامل این طرح و پیشینه آن به کینگ و همکاران، 2003 مراجعه کنید).

 

ساخت و انجام مصاحبه­ های پژوهشی کیفی

روند ساخت و استفاده از مصاحبه­ های پژوهشی کیفی را می­توان به چهار مرحله تقسیم کرد:

  • تعریف سوال تحقیق؛
  • ایجاد راهنمای مصاحبه؛
  • استخدام شرکت کنندگان؛
  • انجام مصاحبه ­ها.

 

جزئیات آگهی

شناسه آگهی: 11
نمایش داده شده: 3340
انقضا: 1415-06-16

نظرات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سفارش پروژه

از طریق فرم زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید و فایل های خودتان را برای بررسی کارشناسان ما ارسال نمایید. تمامی فایل ها بررسی و از طریق پیامک به شما اطلاع داده میشود.
حداکثر 10 فایل
فایل های مجاز jpg, jpeg, docx, doc, sav, rar, zip, png, pdf, exel, txt
 

0912-2116413

 

               support@royayeziba.com                 

info@royayeziba.com  

hr.tafaghodi@yahoo.com

 راهنما   | درباره ما  تماس با ما

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ است