امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

مفهوم و اهمیت حجم اثر

وان آزمون به زبان خیلی ساده، به توانایی آزمون ما در فهم و تشخیص نادرست بودن (خلاف ادعای ما) اشاره دارد برای مثال، ما میخواهیم اگر ادعای ما در دنیای واقعی درست باشد، با احتمال بالایی آزمون متوجه این موضوع شود. معمولا حداقل توان آزمون در علوم انسانی، 0.8 در نظر گرفته میشود.

اما حجم اثر به حساسیت آزمون اشاره دارد، به این معنی که تا چه حد تفاوت از میزان مورد ادعای ما، قابل چشم پوشی است؟؟ برای مثال، ما ادعا میکنیم که میانگین قد شهروندان تهرانی  180سانتی متراست، و این ادعا را مورد ازمون قرار میدیم. حالا اگر میانگین واقعی محاسبه شده، 179سانتی متربود چی؟؟؟ آیا باید ادعای ما رد شود؟؟ اگر 178سانتی متربود چطور؟؟ ممکن است ما بگوییم که 1 یا دو سانتی متر بالاتر یا پایینتر برای ما فرقی نمیکند، ولی اگر مثلا میانگین واقعی محاسبه شده، 177.5سانتی مترشد، این تفاوت برای ما خیلی زیاد است و مایلیم که آن را رد کنیم. به این مفهوم، حجم اثر میگویند که به نوعی تعیین کننده حساسیت ازمون است.نکته اساسی اینجاست که افزایش یا کاهش نمونه هم میتواند بر حجم اثر و توان آزمون موثر باشد. یعنی اگر حجم نمونه شما خیلی زیاد باشد، آزمون حساس شده و حتی وجود کمترین تفاوت ها را تشخیص میدهد و فرضیه را رد میکند، در حالی که این مطلوب ما نیست. در صورت کاهش نمونه هم آزمون حساسیت کمی پیدا میکند و حتی تفاوت های بزرگ و مهم را هم تشخیص نداده و فرضیه را تایید میکند، چیزی که باز هم مطلوب ما نیست.

حال خودتان قضاوت کنید، این همه پژوهش، به ویژه در حوزه معادلات ساختاری و با استفاده از نرم افزارهای ایموس، اسمارت پی ال اس و لیزرل بدون استفاده از این مفاهیم انجام شده است، و چه بسا بسیاری از فرضیه ها که به نادرستی، رد یا تایید شده اند!!!!

به راستی، به کدام مقاله میتوان استناد نمود؟!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سفارش پروژه

از طریق فرم زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید و فایل های خودتان را برای بررسی کارشناسان ما ارسال نمایید. تمامی فایل ها بررسی و از طریق پیامک به شما اطلاع داده میشود.
حداکثر 10 فایل
فایل های مجاز jpg, jpeg, docx, doc, sav, rar, zip, png, pdf, exel, txt
 

0912-2116413

 

               support@royayeziba.com                 

info@royayeziba.com  

hr.tafaghodi@yahoo.com

 راهنما   | درباره ما  تماس با ما

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ است